pcez_jubileusz_2013_4x700

Praktyczny smak sukcesu

Przyjdź i określ swoje potrzeby, a my Cię wyszkolimy – to motto przyświeca działalności Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. W tym roku placówka obchodzi 10-lecie istnienia, a uroczystości rocznicowe odbyły się 18 października w siedzibie Centrum.

Skoro jubileusz, to przemowy. Rozpoczął dyrektor PCEZ Marek Dyba, który w krótkim, acz treściwym wystąpieniu przybliżył zebranym historię kształcenia zawodowego we Wrześni. 

PCEZ nie powstało z niczego, ma swoje tradycje – rozpoczął. – Powstało na bazie Centrum Kształcenia Kadr Mleczarskich przy dawnej szkole mleczarskiej oraz z warsztatów szkolnych przy obecnym Zespole Szkół Politechnicznych. Tradycje kształcenia zawodowego we Wrześni sięgają jednak XIX wieku. Aby skutecznie realizować kształcenie, postawiłem na kilka standardów – mówił dyrektor. – Pierwszy to baza, czyli maszyny, narzędzia, urządzenia i dobrze wyposażone pracownie. Drugi to wysoko wykwalifikowana kadra. Trzeci – organizacja i jakość kształcenia.

Standard czwarty to właściwa oferta szkoleniowa, odpowiadająca wymogom rynku pracy, szczególnie lokalnego i unijnego. Piąty – współpraca z przemysłem krajowym i zagranicznym, instytucjami szkolenia zawodowego i udział w projektach unijnych. Szósty to planowanie i strategiczne zarządzanie spełniające standardy MEN.

Następnie głos zabrał starosta Dionizy Jaśniewicz.

10 lat temu zaczęło się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rosło – zażartował słowami Hitchcocka. – Chcemy tu kształcić nie o zawodzie, ale w zawodzie, a do tego trzeba mieć odpowiednie zaplecze. i tak przez 10 lat, cegiełka po cegiełce, powstawała ta nowoczesna baza. Nie byłoby tego, gdyby nie odpowiedni ludzie, czyli Marek Dyba wraz ze swą kadrą. To ich zasługa, ich dorobek, ich owoce. 

Starosta zauważył, że kształcenie praktyczne to przyszłość naszej gospodarki i przedsiębiorczości. Oznajmił też, że z okazji jubileuszu Centrum otrzyma nową maszynę – pionowe centrum obróbcze.

 

Gratulacje posypały się także ze strony poseł Krystyny Pośledniej, w której imieniu przybyła asystentka Angelika Nowak, burmistrza Tomasza Kałużnego, dyrektorów wrzesińskich szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli firm i zakładów, a także placówek współpracujących z PCEZ. Rocznice są okazją do podsumowań, podziękowań, odznaczeń. Starosta wręczył dyrektorowi Dybie pamiątkowy grawerton, nagrodził też nauczycieli PCEZ statuetkami Lider Powiatu. Otrzymali je: Paweł Radniecki, Piotr Domżalski, Zbigniew Krzewiński, Włodzimierz Marcinkowski, Bożena Garbaciak, Ryszard Szymański, Marek Modrzejewski i Włodzimierz Mokracki. Z kolei zastępca przewodniczącego Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie Andrzej Kubiak wręczył kilku pracownikom placówki, w tym dyrektorowi, odznaczenia Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej. Niespodzianki dla zaprzyjaźnionych firm przygotował także sam jubilat – wyróżniono ich statuetkami Przyjaciel PCEZ.

Po części oficjalnej goście zwiedzili pracownie placówki. Można było też degustować liczne wyroby Wrzesińskiej Spółdzielni Mleczarskiej, bowiem technik przetwórstwa mleka jest ważnym kierunkiem kształcenia w placówce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy jubileuszu mogli nie tylko usłyszeć czy zobaczyć, ale także poczuć i posmakować, jak w praktyce smakuje sukces PCEZ!

Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Możliwość komentowania została wyłączona.