27

Praktyczne zajęcia w odlewni VW w Poznaniu

Uczennice i uczniowie z drugiej klasy Branżowej Szkoły I stopnia z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni w zawodzie mechanik precyzyjny, podzieleni na dwie grupy odbyli praktyczne zajęcia w Odlewni Volkswagen Poznań, pierwsza – w dniu 21 marca 2019 r. pod opieką wychowawcy pana Szymona Ladorskiego, a druga – 5 kwietnia 2019 r. pod opieką pana Władysława Tyxa.

W odlewni, mieszczącej się na poznańskiej Wildzie, wytwarza się obudowy przekładni kierowniczej w technologii ciśnieniowej oraz głowice do silników w technologii grawitacyjnej . Odlewy wykonuje się dla większości marek koncernu Volkswagen.

Zajęcia miały miejsce w warsztacie szkoleniowym odlewni. Na początku, po wzajemnym przedstawieniu się uczestników, odbyło się wprowadzenie teoretyczne oraz szkolenie z BHP, uwzględniające specyfikę odlewnictwa.

Następnie, po przejściu do sali warsztatowej, uczestnicy zajęć dobrani w pary z rówieśnikami uczącymi się w zawodzie operator maszyn i urządzeń odlewniczych zabrali się do pracy. Każdy samodzielnie, korzystając ze wskazówek oraz pomocy kolegów z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, przygotował ręcznie piaskową formę odlewniczą, która została zalana ciekłym stopem aluminium, powszechnie używanym w odlewni. Po zakrzepnięciu metalu odlewy wybito z form.

Każdy z uczestników zajęć otrzymał na pamiątkę zawieszkę do kluczy przedstawiającą postać odlewnika zalewającego formę.

Przeprowadzenie zajęć było możliwe dzięki panu Adamowi Wronie, kierownikowi warsztatu szkoleniowego odlewni, a także panu Romualdowi Biegańskiemu. Obu panom, którzy są specjalistami i instruktorami praktycznej nauki zawodu, serdeczne dziękujemy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Możliwość komentowania została wyłączona.