pcez_net

Nowoczesne pomiary w PCEZ

Sprzęt metrologiczny z najwyższej półki był prezentowany 26 marca na seminarium „Nowoczesne systemy kontroli geometrii we współczesnym przemyśle”, które zostało zorganizowane przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni wspólnie z firmą OBERON 3D z Katowic dla młodzieży technikum mechanicznego Zespołu Szkół Politechnicznych, pracowników PCEZ oraz przedstawicieli firm z Wrześni, Gniezna, Poznania. W zajęciach wzięło udział 60 osób.


Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z wykorzystaniem siedmioosiowego ramienia pomiarowego firmy Cim Core, które umożliwia kontrolę geometrii bardzo skomplikowanych elementów w warunkach hali produkcyjnej czy skanera światła białego firmy Shining umożliwiającego zarówno pomiar, jak i wizualizację obiektów o dużych gabarytach, np. samochód.

Seminaria firm z profesjonalnym sprzętem umożliwiają uczniom kontakt z nowoczesnością, z którą nie zawsze mają podczas edukacji szkolnej, ale zapewne będą mieć w przyszłej pracy zawodowej, a prezentowane urządzenia pomiarowe o wartości powyżej stu tysięcy zł pozwolą uczniom inaczej spojrzeć na rolę pomiarów i zadania metrologii.

Dzisiaj od zakładów produkcyjnych wymaga się nie tylko wyprodukowania coraz bardziej skomplikowanych maszyn czy urządzeń, wymaga się także dokładności ich wykonania. Mało tego, produkt finalny: maszyna, urządzenie czy sprzęt z reguły jest kompletowany z elementów wykonanych przez kilkudziesięciu i więcej producentów. Aby te wszystkie części można było z sobą poskładać i aby współpracowały one bezawaryjnie, konieczna jest odpowiednia dokładność wykonania, nierzadko do tysięcznej części milimetra. Narzędzia pomiarowe takie jak suwmiarka, mikromierz, średnicówka czy wzorce chropowatości w seryjnej produkcji, szczególnie elementów o skomplikowanych kształtach nie wystarczą. Dzisiaj ogromna liczba pomiarów musi być realizowana bezpośrednio w trakcie produkcji – online. Do tego służą skomplikowane i drogie maszyny współrzędnościowe, maszyny optyczne, wieloosiowe ramiona pomiarowe, skanery czy trakery z odpowiednim oprogramowaniem do opracowania i analizy wyników.

Możliwość komentowania została wyłączona.