W dniu 22 maja br. uczniowie klasy pierwszej mechanik precyzyjny Branżowej Szkoły I stopnia Zespołu Szkół Politechnicznych, pod opieką Władysława Tyxa, nauczyciela Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do fabryki samochodów Volkswagen w Antoninku. Natomiast, w dniu 28 maja br. uczniowie drugiej klasy mechatronik Branżowej Szkoły I stopnia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do fabryki samochodów Volkswagen w Białężycach pod Wrześnią.
Głównym celem wycieczek było zaznajomienie młodzieży z maszynami i procesami produkcyjnymi w branży automotive.
W obu przypadkach, podczas pobytu na terenie fabryki, uczniowie zwiedzili między innymi działy: budowy karoserii oraz montażu. Na spawalni wszechobecne były najnowszej generacji roboty, a proces był w pełni zautomatyzowany. W linii montażowej podziwiano organizację pracy, usprawnienia, które zainicjowali również pracownicy pracujący na stanowiskach montażowych, płynność procesu produkcyjnego oraz ergonomię. Bardzo widowiskowe było połączenie podwozia z nadwoziem, a dokładnie zespołu napędowego z częściowo wyposażoną karoserią tzw. „Wesele”.
O każdym ze zwiedzanych zakładów dowiedzieli się też ciekawostek:
Każdego dnia w zakładzie w Antoninku pracownicy fabryki produkują 750 pojazdów, które trafiają do klientów z niemal całego świata. By móc to osiągnąć do zakładu trafia ponad milion części dziennie od kilkuset dostawców. W Poznaniu produkowany jest model VW Caddy 5 i VW T6.
Natomiast powierzchnia zakładu we Wrześni wynosi 220 ha, co w przełożeniu odpowiada 300 boiskom piłkarskim. Na terenie fabryki działa zrobotyzowana hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej, a na spawalni wykorzystuje się pracę ponad 450 robotów, co zapewnia w pełni zautomatyzowany proces produkcyjny.
Warto podkreślić, jak ważne są takie wyjazdy dla młodzieży (uczniów) do firm produkcyjnych, zwiedzanie zakładów i fabryk, bo chociaż wiedza książkowa jest podstawą nauki zawodu, dla rozwoju uczniów liczy się przede wszystkim praktyka. Wizyta w hali produkcyjnej, to świetna okazja do porównania, łączenia wiedzy teoretycznej z jej praktycznym wykorzystaniem w dużych zakładach produkcyjnych.
Ale nie samą pracą żyje uczeń. Istotną częścią edukacji jest też włączanie się w życie społeczności, integracja grupy i rozumienie konieczności poszanowanie środowiska naturalnego. Stąd udział uczniów klasy 2 mpr (mechanik precyzyjny) w jesiennej akcji sadzenia drzew, w dniu 17 listopada 2023, której organizatorem były Lasy Państwowe. Inicjatorami i współorganizatorami wycieczki były firmy Volkswagen Poznań, Gestamp Polska i Blum Polska. Akcja przebiegała pod nadzorem pracowników leśnictwa oraz nauczyciela p. Władysława Tyxa.
Młodzież poznała zasady oraz techniki sadzenia drzew iglastych i liściastych. Nasadzono 5000 sadzonek, z których przy odpowiedniej pielęgnacji urośnie zdrowy las, który będzie służyć nam i przyszłym pokoleniom.
Po niełatwej pracy fizycznej leśnicy zorganizowali dla uczestników ognisko i poczęstowali uczniów ciepłą grochówką.
Władysław Tyx