Wycieczka przedmiotowa do stacji demontażu pojazdów

           W dniu 15 czerwca 2021r. uczniowie klasy: 1 mpr (mechanik precyzyjny) Branżowej Szkoły I stopnia – klasy patronackiej firm Gestamp, Volkswagen i Blum,  pod opieką pana Władysława Tyxa, nauczyciela Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, odbyli wycieczkę przedmiotową do firmy Handlowo – Usługowej MaWiD Wiesław Dekowski  w Gutowie Wielkim.

         Jest to firma rodzinna, działająca od 2005roku, zajmująca się profesjonalną działalnością w dziedzinie demontażu pojazdów oraz skupu i sprzedaży złomu. Świadczy także usługi bezpośrednio związane ze sprzedażą różnorodnych używanych części samochodowych, których pochodzenie wynika z działalności recyklingowej.

        Celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami demontażu, segregacji i utylizacji części , podzespołów samochodowych oraz płynów eksploatacyjnych. Kolejnością demontowanych części samochodowych, a także identyfikacji zagrożeń związanych z elementami niebezpiecznymi.

          Do stacji demontażu pojazdów trafiają: auta stare, powypadkowe, a także zniszczone, skorodowane, spalone lub po prostu niechciane.

          Na czym polega demontaż pojazdu?

          Gdy auto trafi do stacji demontażu, zostaje rozebrane na części pierwsze. Sam demontaż rozpoczyna się od pomiaru masy pojazdu. Kolejnym krokiem jest pozbycie się paliwa oraz wszelkich płynów eksploatacyjnych, a także oczyszczenie układu klimatyzacyjnego z czynnika chłodniczego. Następnie wymontowywane są akumulatory, filtr oleju, katalizator spalin, szyby, opony, przedmioty wyposażenia i części, które mogą nadawać się do dalszego użytku. Są to między innymi: elementy oświetlenia, sprzęt elektroniczny, felgi stalowe i aluminiowe, podzespoły mechaniczne, czyli silniki, skrzynie biegów, amortyzatory, alternatory i rozruszniki, a także błotniki, maski, zderzaki, klapy czy drzwi.

           Co dzieje się z tym w dalszej perspektywie?

           Poszczególne elementy są segregowane i przekazywane wyłącznie licencjonowanym odbiorcom – szyby trafiają do hut szkła, oleje do punktów skupów olejów zużytych, tworzywa sztuczne są poddawane recyklingowi i wykorzystywane w wytwórstwie gumowych i plastikowych części. Zabezpieczone akumulatory są transportowane do zakładów recyklingu akumulatorów, gdzie oddzielany jest kwas, ołów oraz tworzywo sztuczne. Opony są natomiast wykorzystywane na różne sposoby. Odzysk energetyczny tych najbardziej zużytych polega na spalaniu opon w piecach cementowni, które są specjalnie do tego przygotowane, dzięki czemu taki sposób odzysku nie powoduje zanieczyszczenia powietrza. Recykling materiałowy natomiast ma na celu pozyskanie poszczególnych składników, z których opony zostały wytworzone. Pozyskiwane materiały są wykorzystywane chociażby przy produkcji barier dźwiękochłonnych czy budowie zbiorników i kanałów wodnych.

 

         Wizyta nie doszłaby do skutku, gdyby nie przychylność Pana Wiesława Dekowskiego właściciela firmy oraz jego syna, którym bardzo serdecznie dziękujemy.  

 

Możliwość komentowania została wyłączona.