WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO FIRMY VOLKSWAGEN POZNAŃ

         W dniu 13 grudnia br. uczniowie i uczennica drugiej klasy mechatronik Branżowej Szkoły I stopnia Zespołu Szkół Politechnicznych, pod opieką organizatorów i opiekunów – Władysława Tyxa i Włodzimierza Mokrackiego, nauczycieli Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do fabryki samochodów Volkswagen w Białężycach pod Wrześnią. Głównym celem wycieczki było zaznajomienie młodzieży z maszynami i procesami produkcyjnymi w branży automotive.

Podczas pobytu na terenie fabryki, uczniowie zwiedzili miedzy innymi działy budowy karoserii oraz montażu.  Na spawalni wszechobecne były najnowszej generacji roboty- blisko 450 szt., a proces był w pełni zautomatyzowany. W linii montażowej podziwiano organizację pracy, usprawnienia, które zainicjowali również pracownicy pracujący na stanowiskach montażowych, płynność procesu produkcyjnego oraz ergonomię. Bardzo widowiskowe było połączenie podwozia z nadwoziem, a dokładnie zespołu napędowego z częściowo wyposażoną karoserią tzw. „Wesele”.

Powierzchnia zakładu we Wrześni wynosi 220 ha, co w przełożeniu odpowiada 300 boiskom piłkarskim. Na terenie fabryki działa zrobotyzowana hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej.

Wycieczka pilotowana była przez pracownika firmy Volkswagen – pana Arkadiusza Paczyńskiego, dzięki któremu mogliśmy poznać firmę od środka i pogłębić wiedzę z produkcji przemysłowej, za co serdecznie dziękujemy.

Na koniec warto zauważyć, jak ważne są takie wyjazdy dla młodzieży (uczniów) do firm produkcyjnych, zwiedzanie zakładów i fabryk. Należy pamiętać, że chociaż wiedza książkowa jest podstawą nauki zawodu, dla rozwoju uczniów liczy się przede wszystkim praktyka. Wizyta w hali produkcyjnej, to świetna okazja do porównania, łączenia wiedzy teoretycznej  z jej praktycznym wykorzystaniem w dużych zakładach produkcyjnych.

                                                                                                                                                               Władysław Tyx

Możliwość komentowania została wyłączona.